wtorek, 13 września 2016

Serialowe-co-warto-zobaczyć #8 - PoldarkTytuł: Poldark; Poldark - Wichry losu
Stacja emitująca: BBC One; TVP1
Ilość sezonów: 2
Lata emisji: 2015-obecnie
Status: Trwający
Gatunek: Dramat, Kostiumowy, Romans


Serial Poldark. Wichry losu to brytyjski dramat historyczny stacji BBC One oparty na powieściach Winstona Grahama. Akcja rozgrywa się w drugiej połowie XVIII wieku i skupia na losach żołnierza, który walczył w amerykańskiej wojnie, a teraz powraca w rodzinne strony, do Kornwalii.

Poldark to brytyjski serial stacji BBC. W Polsce znany pod tytułem Poldark – Wichry losu i emitowany przez stację TVP1.
Kornwalia, druga połowa XVIII wiek. Tytułowy Ross Poldark powraca z amerykańskiej wojny do rodzinnego majątku. Tam dowiaduje się, że jego ojciec nie żyje, z majątku wiele nie pozostało, a ukochana ma wyjść za jego kuzyna. Do tego w Kornwalii panuje bieda, ludzie głodują, a miejscowe kopalnie są zamykane z powodu spadku cen miedzi i cyny. Ross stara się przywrócić majątkowi dawną świetność i sprawić, że jego ziemie znowu staną się produktywne.

Ross Poldark zmieniony po trudach wojny na nowo musi się przystosować do życia na wsi. Kiedyś beztroski, towarzyski, zabawny, stał się poważnym, zmęczonym i smutnym człowiekiem. Jest bardzo honorowy, wie co jest słuszne i wzgardza swoją zepsutą warstwą społeczną.
Aidan Turner świetnie obrazuje obraz Rossa, wszystkie jego emocje i postawy. Do tego kobiety będą miały na co popatrzeć.
Kolejną postacią jest Demelza Carne. Gdy ma trzynaście lat Ross ratuje ją i przygarnia, dając jej pracę podkuchennej. Córka górnika z brakiem manier przemienia się w dojrzałą kobietę, umiejącą decydować o sobie i ciekawą świata. Eleanor Tomlinson w tej roli naprawdę zachwyca i aż chce się widzieć ją więcej na ekranie.
Ważną rolę odgrywa też rodzina Rossa: kuzyn Francis, nieodpowiedzialny hazardzista; jego żona Elizabeth, dawna ukochana Rossa; kuzynka Verity, która jest Rossowi najbliższa z całej rodziny.

O Poldarku usłyszałam, kiedy zrobiło się o nim głośno za sprawą emisji w polskiej telewizji. Do teraz jednak nie miałam okazji by go zobaczyć. Przez moją ostatnią fascynację serialami BBC, szczególnie z akcją w XVII/XVIII wieku, postanowiłam to zmienić. I jak najbardziej się nie zawiodłam. Poldark ma naprawdę cudowny klimat, a kornwalijskie krajobrazy są przepiękne. Do tego łatwo zżyć się z bohaterami i nauczyć czegoś o ich ówczesnym życiu.
Choć serial głównie skupia się na postaci Rossa, to w między czasie pojawiają się też wątki jego rodziny czy dzierżawców. Nie ma się wrażenia nudy, gdyż akcja nie jest przesadnie rozciągnięta.
Serial oparty jest na serii książek Dziedzictwo rodu Poldarków autorstwa Winstona Grahama. Seria ma 12 tomów, sezon pierwszy jest adaptacją pierwszych dwóch tomów, Ross Poldark i Demelza, sezon drugi, obecnie emitowany, kolejnych dwóch o tytułach Jeremy Poldark i Warleggan. Trzeci sezon jest obecnie kręcony, premierę zaplanowano na 2017 rok.


2 komentarze:

  1. Historia, jak historia...Miłość, ale bez cukru. Za to na Aidana mogłabym patrzeć godzinami <3

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nawet lepiej, że ich miłość nie jest przesłodzona. Mimo to widać jak silnym darzą się uczuciem, szczególnie po odcinku 02x02. :) O tak, jego nie ma się dość. <3

      Usuń