czwartek, 27 września 2018

Recenzja #144: Krótka historia sztuki. Kieszonkowy przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach - Susie HodgeTytuł: Krótka historia sztuki.
Kieszonkowy przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach
Autor: Susie Hodge
Wydawnictwo, rok wydania: Alma-Press, 2018
Ilość stron: 224

Krótka historia sztuki to nowe, całkowicie innowacyjne wprowadzenie do tematu sztuk pięknych. Skonstruowana w prosty sposób książka omawia ponad 100 najważniejszych dzieł sztuki od rysunków naskalnych w Lascaux po współczesne instalacje i łączy je z najważniejszymi kierunkami, tematami i technikami w malarstwie i rzeźbie.


Zwarta w treści i bogato ilustrowana, książka wyjaśnia jak, dlaczego i kiedy następowały zmiany w sztuce, kto te zmiany wprowadzał, na czym polegały, gdzie wszystko to się działo i jakie niosło konsekwencje. Autorka, unikając artystycznego żargonu, w sposób przystępny i zrozumiały opisuje dzieje sztuk plastycznych na przestrzeni wieków.

Cała książka podzielona jest na cztery rozdziały: Kierunki, Dzieła, Tematy oraz Techniki. W pierwszym z nich znajdziecie opisy i charakterystyki poszczególnych nurtów artystycznych na przestrzeni wieków, poczynając od najstarszych, czyli prehistorii lub starożytności, a kończąc na tych bardziej współczesnych, jak konceptualizm czy Performance Act.
W kolejnym z nich, czyli rozdziale o Dziełach, znajdziecie omówienia najsłynniejszych obrazów, które jednocześnie pokrywają się nurtami omawianymi w poprzednim rozdziale. Możecie przeczytać m.in. o dziełach takich twórców jak Leonardo da Vinci, Caravaggio, Rembrandt, Goya, Monet czy Van Gogh.
Z kolei w rozdziale Tematy znajdują się najpopularniejsze tematy artystyczne i malarskie, z jakimi możecie się spotkać, jak np. portret, mitologia, religia, pejzaż, martwa natura. Każdy z nich jest dokładnie omówiony oraz zawiera ilustracje przykładowych obrazów.
W ostatnim z rozdziałów, czyli Techniki, znajdują się dzieła podzielone według technik malarskich, jakimi były stworzone lub jakie w nich zastosowano.

Krótka historia sztuki zawiera w sobie naprawdę wiele informacji, które mogą przydać się nie tylko w szkole, ale także poza nią. Jest to też dużo bardziej przyjemna forma przyswajania wiedzy niż słuchanie o tym na lekcjach. W książce znajdziecie również mnóstwo ilustracji, co sprawia, że czyta się ją jeszcze łatwiej i przyjemniej.
Mi bardzo przypadła do gustu i mogę szczerze przyznać, że wszystkie fakty w niej zawarte są interesujące, a cała wiedza przekazana jest w przystępny sposób.

Dla wszystkich interesujących się sztuką czy historią sztuki, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę, a także dla tych, którzy chcieliby dopiero zacząć swoją przygodę  ze sztuką, jest to idealna książka do tego. Zawiera w sobie wszystkie podstawowe zagadnienia, które warto wiedzieć i wiele więcej. Jako osoba interesująca się sztuką mogę ją śmiało polecić i zachęcić was do jej przeczytania, gdyż naprawdę warto.

 Za możliwośc przeczytania dziękuję


2 komentarze:

  1. Świetnie opracowany tytuł, dzięki któremu nauka historii sztuki staje się czystą przyjemnością. :) Polecamy wraz z Tobą!

    OdpowiedzUsuń