wtorek, 17 stycznia 2017

Recenzja #110: Emocjonalne SOS - Guy WinchTytuł: Emocjonalne SOS. Jak uleczyć negatywne emocje
Autor: Dr Guy Winch
Wydawnictwo, rok wydania: Muza, 2016
Ilość stron: 368

Książka ta jest podstawową lekturą dla każdego, kto pragnie stać się bardziej odporny na zranienie. Podaje praktyczne sposoby radzenia sobie z odrzuceniem, poczuciem winy, porażką, stratą i innymi urazami psychologicznymi typowymi dla codziennego życia.
Uczucia każdego z nas bywają czasem zranione. Porażka, poczucie winy, odrzucenie oraz strata wpisane są w naturę życia tak samo, jak sporadyczne obtarcie łokcia. Jednak, podczas gdy zazwyczaj bandażujemy skaleczenie, czy robimy zimny okład na skręconą kostkę, tak nasza apteczka, jeśli chodzi o urazy emocjonalne, nie jest tylko niewystarczająco wyposażona – ona zwyczajnie nie istnieje.
Szczęśliwie jest coś takiego, jak psychologiczna pierwsza pomoc dla zranionych uczuć. Bazując na najnowszych badaniach naukowych i korzystając z przykładów z prawdziwego życia, praktykujący psycholog, doktor Guy Winch proponuje kuracje krok po kroku, które skutecznie i szybko pomogą wzmocnić poczucie własnej wartości oraz uwolnić się od urazów i zahamowań, które uniemożliwiają rozwój osobisty.

 
Z pewnością zdarzyło Wam się kiedyś doświadczyć uczucia samotności lub odrzucenia przez najbliższe osoby, a pewnie i także poczuć poczucie winy przez jakieś swoje działanie. Z takimi urazami psychicznymi możemy spotkać się każdego dnia i choć wydają się być zupełnie dla nas niegroźne, mogą spowodować poważniejsze problemy.


Z pomocą przychodzi nam książka dr Guy’a Wincha – Emocjonalne SOS. Jak uleczyć negatywne emocje. Znajdziemy tutaj siedem rozdziałów: odrzucenie, samotność, strata i trauma, poczucie winy, rozpamiętywanie, porażka oraz niskie poczucie własnej wartości.
W każdym z nich dr Winch, praktykujący psycholog, wyjaśnia nam wszystko co łączy się z danym terminem. Pisze również o tym jak leczyć dany uraz psychiczny i przedstawia kuracje, które można zastosować by go wyleczyć, jeśli nie jest bardzo poważny (w takich wypadkach zalecana jest wizyta u specjalisty. W kuracjach znajdziemy ich opisy lub zalecane ćwiczenia, wraz z dawkowaniem, wskazaniami do zastosowania i dodatkowymi korzyściami.

Dr Winch, opisując dany uraz, przywołuje także przykład (lub kilka), z którym spotkał się w czasie swojej praktyki. Pomaga nam to lepiej zrozumieć dane zagadnienie i być może ostatecznie rozpoznać je u siebie, jeśli wcześniej nie byliśmy go pewni. Dodatkowo by upewnić nas, że nie są to żadne brednie, popiera to różnymi badaniami w zakresie psychologii, czasem wręcz absurdalnymi.
 
Muszę przyznać, że książka jest bardzo przystępnie napisana. Nie jest to typowo poważny medyczny żargon, a wręcz przeciwnie – możemy natknąć się na wiele żartów, a czytanie nie sprawia żadnych trudności.
Do tego okładka, która jest absolutnie cudowna w swoim minimalizmie i kolorze pudrowego różu.

Emocjonalne SOS jest książką, która naprawdę może nam się przydać w życiu. Jej porady na mniej groźne urazy psychiczne mogą naprawdę zadziałać i wspomóc nas każdego dnia. Bo w końcu zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak fizyczne i nie należy go lekceważyć.


Za możliwośc przeczytania dziękuję wydawnictwu:2 komentarze:

 1. Ciekawie byłoby poznać tę książkę. Zawsze się mogą przydać takie porady na pozytywne życie :)
  MÓJ BLOG - zapraszam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, nigdy nie wiadomo kiedy może się to przydać. ;)

   Usuń