środa, 19 sierpnia 2015

Serialowe-co-warto-zobaczyć #2 - Orphan Black


Tytuł: Orphan Black
Stacja emitująca: BBC America
Ilość sezonów: 3 (4 w 2016 r.)
Lata emisji: 2013 - obecnie
Status: Trwający
Gatunek: Dramat, Akcja, Sci-fi

Życie Sarah (Tatiana Maslany), samotniczki i sieroty zmienia się dramatycznie, kiedy staje się świadkiem samobójstwa kobiety, która wygląda tak jak ona. Sarah przyjmuje jej tożsamość, chłopaka i konto bankowe. Ale zamiast rozwiązać swoje problemy, zostaje wciągnięta wewnątrz skomplikowanej tajemnicy. Doprowadza ją to do oszałamiającego odkrycia - ona i martwa kobieta to klony... ale czy istnieją tylko one? Sarah szybko orientuje się, że została złapana w środku śmiertelnego spisku i musi się śpieszyć by znaleźć odpowiedzi na pytania, kim jest i jak wiele podobnych do niej jeszcze istnieje.


Orphan Black tak jak dziesiątki innych seriali, było zaznaczone jako „chcę zobaczyć” i czekało na swoją kolej. Ale w końcu przyszły wakacje, czas czytania, oglądania i po prostu leniuchowania, więc stwierdziłam, że czas zacząć nowy serial, bo i tak prawie wszystkie, które oglądam mają przerwę na wakacje.
Chociaż zazwyczaj nie oglądam takich seriali, bo nie jestem zbyt cierpliwa i lubię wszystko wiedzieć od razu, to czasami dobrze jest się pomęczyć i pozastanawiać się o co chodzi. A w Orphan Black tego nie brakuje. Choć kwalifikuje się go do sci-fi, to przejawia się to tylko w wątku, na którym jest zbudowany. Do tego jak na serial sensacyjno-dramatyczny, nie brakuje w nim humoru czy też małych wątków romansu.

I just wanna make crazy science with you.

Niewątpliwie największym plusem całego serialu jest Tatiana Maslany. A to dlatego, że Tatiana do tej pory grała już… 10 postaci. Sarah, Alison, Cosima, Beth, Katja, Rachel, Helena to tylko niektóre z jej wcieleń. Nie różnią się one tylko fryzurą czy stylem, ale też sposobem mówienia i poruszania się, a nawet akcentem. Czasem zdarzyło jej się też grać postać, która gra inną postać, tak więc bywa to skomplikowane…
Kolejną postacią, która się wyróżnia jest Felix (Jordan Gavaris), przyrodni brat Sarah (wychowali się w jednym domu zastępczym). Jest chyba najbardziej typowym gejem, jakiego spotkałam w serialach. Udowadnia to mimiką, gestami, zachowaniem. Jego rola zdecydowanie wnosi trochę humoru.
Wszystkie postacie są świetnie dopracowane, każda ma swój własny charakter. Nie są nijakie, jak to niekiedy bywa. Gra aktorska w Orphan Black jest na wysokim poziomie. Just one, I'm a few, no family too, who am I?

Ogólnie rzecz biorąc, Orphan Black ma swój klimat. Nie jest to jeden z tych seriali, które są super znane i pojawiają się wszędzie. Jednak to nie znaczy, że nie warto go obejrzeć, bo wręcz przeciwnie. Z każdym odcinkiem będziecie chcieć coraz więcej. A ich z kolei nie jest tak dużo, bo typowo dla BBC, czyli tylko 10 w sezonie. Jednak zdecydowanie każdy odcinek nadrabia ilością akcji za te, których nie ma. Ponadto czołówkę serialu uznaje się za jedną z lepszych. I trzeba przyznać, że niezwykle dobrze wprowadza w nastrój serialu (Możecie obejrzeć tutaj – Czołówka Orphan Black).
Cała tajemnicza atmosfera, akcja, sekrety, wciągną Was bez reszty. Nie raz zastanawiałam się, kiedy ten czy inny odcinek tak szybko minął. Jak najbardziej polecam, bo warto zobaczyć choć pierwszy sezon. 
3 komentarze:

 1. Gdzie moża go obejrzeć?

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdzie można obejrzeć ten film?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To serial. :) Można go zobaczyć np. na tvseriesonline.pl; efilmy.net; zalukaj.pl i wszelkich takiego rodzaju stronach. ;)

   Usuń