sobota, 16 lipca 2016

Najlepsze cytaty z książki "Duma i uprzedzenie" Jane Austen Na początku zeszłego stulecia niezbyt zamożny ojciec pięciu córek nader często musiał zadawać sobie pytanie: kiedyż to w sąsiedztwie pojawi się jakiś odpowiedni kawaler? A kiedy już się pojawił, następowały dalsze perypetie, które Jane Austen z upodobaniem opisywała.
"Duma i uprzedzenie" uważana jest za arcydzieło w dorobku tej angielskiej pisarki, głównie dzięki zabawnym, zgoła dickensowskim opisom postaci głupich i niesympatycznych. Znajdujemy tu także melancholijną refleksję nad władzą pieniądza i znaczeniem pozycji społecznej, decydujących o życiu młodej panny; a przede wszystkim znakomity, powściągliwy styl, doskonale oddający harmonię opisywanego świata...


Świat cierpi na brak mężczyzn, szczególnie tych, którzy są cokolwiek warci.

Duma związana jest z tym, co co sami o sobie myślimy, próżność zaś z tym, co chcielibyśmy, żeby inni o nas myśleli.

Lecz choć nie mogła patrzeć, mogła słuchać, on zaś mówił jej, ile dla niego znaczyła, co z każdą chwilą czyniło jego uczucie coraz cenniejszym.

Zachowaj tylko te wspomnienia, które dają ci radość.

Jak przyjemnie jest spędzać wieczór w podobny sposób. Nie ma jak lektura, to moje święte przekonanie. Książka nigdy człowieka nie męczy. Kiedy będę miała własny dom nie zaznam spokoju bez wybornej biblioteki.

Im więcej poznaję świat, tym mniej mi się podoba, a każdy dzień utwierdza mnie w przekonaniu o ludzkiej niestałości i o tym, jak mało można ufać pozorom cnoty czy rozumu.

Daremnie walczyłem ze sobą. Nie poradzę, nie zdławię mego uczucia. Pozwól mi, pani, wyznać, jak gorąco cię wielbię i kocham.

- Określenie "szaleńczo zakochany" jest banalne, wątpliwe i tak nieokreślone, że daje mi zgoła niewielkie pojęcie o sprawie. Często kwituje się nim zarówno uczucie wynikające z półgodzinnej znajomości, jak i prawdziwą miłość.

Myśl o przeszłości tylko wtedy, kiedy może ci ona sprawić przyjemność.

Każdy człowiek potrafi bez trudu zrobić pierwszy krok - zwykle jest to lekkie zainteresowanie - niewielu jednak ma dosyć odwagi, by zakochać się prawdziwie, nie otrzymując po temu zachęty.

Ostatecznie żyjemy po to, aby zapewniać rozrywkę sąsiadom i sami ich wyśmiewać.

Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego w słowa.

Nigdy nie była tak rzetelnie przeświadczona, że mogłaby go pokochać, jak teraz, kiedy wszelka miłość musiała być daremna.

Nie ma nic bardziej zwodniczego nad pozory skromności. Często jest to tylko obojętność wobec opinii ludzkiej, a czasami schowana pycha.

Jeśli kobieta, podobnie umiejętnie jak przed ludźmi, skrywa przed swym wybranym, może go stracić, a wtedy nędzną pociechą jest przekonanie, że świat również o niczym nie wiedział.

Próżność i duma to rzeczy całkiem różne, choć słowa te często używane jednoznacznie. Można być dumnym nie będąc próżnym.

Gdzie kończy się rozwaga, a zaczyna chciwość?

Oboje jesteśmy mało towarzyscy i niezbyt gadatliwi, chyba że spodziewamy się powiedzieć coś, co zadziwi całe towarzystwo i zyska rangę wiekopomnej sentencji.

Wyobraźnia kobiety jest wartka jak strumień, w mgnieniu oka przeskakuje z podziwu do miłości, zaś z miłości do ołtarza.

Łatwo bym mu wybaczyła jego dumę, gdyby nie uraził mojej.

Dziewczęta lubią mieć od czasu do czasu zawód miłosny - lubią to prawie tak samo jak wychodzić za mąż. To jest coś, o czym można rozmyślać i co je w pewien sposób wyróżnia spośród towarzyszek.

W usposobieniu każdego człowieka istnieje, moim zadaniem, skłonność do jakiejś specjalnej ułomności, jakaś przyrodzona wada, której przezwyciężyć nie zdoła nawet najlepsze wychowanie.

Nie podważaj dla jednej osoby znaczenia prawości oraz zasad. Nie próbuj też wmawiać sobie i mnie, że egoizm równa się rozwadze, zaś lekceważenie ryzyka stanowi gwarancję szczęścia

Wszyscy lubimy prawić nauki, choć najczęściej nie potrafimy wyjaśnić tego, co warte wyjaśnienia.

6 komentarzy:

 1. Przeczytana dopiero niedawno, z miejsca stała się jedną z moich ulubionych książek.
  Wybrałaś piękne cytaty :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Także moja ulubiona, tyle że już od kilku lat. :)
   Recenzja wkrótce na blogu!

   Usuń
 2. Jeszcze nie czytałam, ale mam w planach, w końcu klasyk :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zwlekaj z nią długo, bo szkoda. :)

   Usuń