czwartek, 27 września 2018

Recenzja #144: Krótka historia sztuki. Kieszonkowy przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach - Susie HodgeTytuł: Krótka historia sztuki.
Kieszonkowy przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach
Autor: Susie Hodge
Wydawnictwo, rok wydania: Alma-Press, 2018
Ilość stron: 224

Krótka historia sztuki to nowe, całkowicie innowacyjne wprowadzenie do tematu sztuk pięknych. Skonstruowana w prosty sposób książka omawia ponad 100 najważniejszych dzieł sztuki od rysunków naskalnych w Lascaux po współczesne instalacje i łączy je z najważniejszymi kierunkami, tematami i technikami w malarstwie i rzeźbie.


Zwarta w treści i bogato ilustrowana, książka wyjaśnia jak, dlaczego i kiedy następowały zmiany w sztuce, kto te zmiany wprowadzał, na czym polegały, gdzie wszystko to się działo i jakie niosło konsekwencje. Autorka, unikając artystycznego żargonu, w sposób przystępny i zrozumiały opisuje dzieje sztuk plastycznych na przestrzeni wieków.

Cała książka podzielona jest na cztery rozdziały: Kierunki, Dzieła, Tematy oraz Techniki. W pierwszym z nich znajdziecie opisy i charakterystyki poszczególnych nurtów artystycznych na przestrzeni wieków, poczynając od najstarszych, czyli prehistorii lub starożytności, a kończąc na tych bardziej współczesnych, jak konceptualizm czy Performance Act.
W kolejnym z nich, czyli rozdziale o Dziełach, znajdziecie omówienia najsłynniejszych obrazów, które jednocześnie pokrywają się nurtami omawianymi w poprzednim rozdziale. Możecie przeczytać m.in. o dziełach takich twórców jak Leonardo da Vinci, Caravaggio, Rembrandt, Goya, Monet czy Van Gogh.
Z kolei w rozdziale Tematy znajdują się najpopularniejsze tematy artystyczne i malarskie, z jakimi możecie się spotkać, jak np. portret, mitologia, religia, pejzaż, martwa natura. Każdy z nich jest dokładnie omówiony oraz zawiera ilustracje przykładowych obrazów.
W ostatnim z rozdziałów, czyli Techniki, znajdują się dzieła podzielone według technik malarskich, jakimi były stworzone lub jakie w nich zastosowano.

Krótka historia sztuki zawiera w sobie naprawdę wiele informacji, które mogą przydać się nie tylko w szkole, ale także poza nią. Jest to też dużo bardziej przyjemna forma przyswajania wiedzy niż słuchanie o tym na lekcjach. W książce znajdziecie również mnóstwo ilustracji, co sprawia, że czyta się ją jeszcze łatwiej i przyjemniej.
Mi bardzo przypadła do gustu i mogę szczerze przyznać, że wszystkie fakty w niej zawarte są interesujące, a cała wiedza przekazana jest w przystępny sposób.

Dla wszystkich interesujących się sztuką czy historią sztuki, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę, a także dla tych, którzy chcieliby dopiero zacząć swoją przygodę  ze sztuką, jest to idealna książka do tego. Zawiera w sobie wszystkie podstawowe zagadnienia, które warto wiedzieć i wiele więcej. Jako osoba interesująca się sztuką mogę ją śmiało polecić i zachęcić was do jej przeczytania, gdyż naprawdę warto.

 Za możliwośc przeczytania dziękuję


3 komentarze:

 1. Świetnie opracowany tytuł, dzięki któremu nauka historii sztuki staje się czystą przyjemnością. :) Polecamy wraz z Tobą!

  OdpowiedzUsuń
 2. To niestety jest kiepska, pisana na szybko książka, zawiera sporo błędów których laicy nie znający historii sztuki nie wyłapią,. Zawiera błędy merytoryczne i stylistyczne,, a dobór dzieł w niej przedstawiony jest kiepski,
  Sama autora została mocno zjechana przez historyków sztuki za wydanie tej książeczki.
  Wszędzie gdzie czytam książka ma dobre oceny, tylko ciekawe kto je pisze.
  Szczerze odradzam zakup.

  OdpowiedzUsuń