wtorek, 19 kwietnia 2016

Recenzja #86: Rywalki: Książę i Gwardzista - Kiera Cass


Tytuł: Selekcja #0,5: Książę, #2,5 Gwardzista
Autor: Kiera Cass
Wydawnictwo, rok wydania: Jaguar, 2014
liczba stron: 224


"Książę" pokazuje wydarzenia sprzed eliminacji i pozwala czytelnikowi śledzić młodego władcę od pierwszego dnia ich rozpoczęcia. W drugiej z opowieści przekonamy się, jak płynęło życie Aspena w pałacowych komnatach- i ujrzymy prawdę o świecie gwardzistów, której nigdy nie pozna America...    Rywalki: Książę i Gwardzista to świetny dodatek do serii dla każdego, kto chciałby wiedzieć więcej o świecie Illéi oraz życiu w pałacu. Uświadomimy sobie, jak tak naprawdę przebiegało losowanie kandydatek oraz co ma na swoim sumieniu król Clarkson.
   W książce znajdują się dwa opowiadania Książę oraz Gwardzista, pierwsze z nich jest w pewnym sensie wstępem do Rywalek. Można dowiedzieć się z kim Maxon się przyjaźnił oraz jak traktował go ojciec. Później po pojawieniu się w pałacu księżniczek, czytamy pewne fragmenty z pierwszego tomu, tylko z punktu widzenia przyszłego władcy. Ważne jest by czytelnicy mogli zobaczyć co myśli bohater, który również otrzymał możliwość dodania czegoś od siebie. 


Wszystko nie znaczy tak wiele, kiedy się kogoś kocha." 

     Natomiast Gwardzista to historia opowiedziana przez Aspena, który jako strażnik pałacu wie więcej niż ktokolwiek inny.W tej fabule nie ma za wiele nowych scen, ale czytanie identycznych wątków z innej perspektywy również jest bardzo przyjemne. W tej części dodatku poznajemy bliżej oddanie i uczucia pierwszej miłości Mer. Przyznam szczerze, dopiero po przeczytaniu tej powieści polubiłam tego chłopaka, wcześniej był mi obojętny, jednak teraz się to zmieniło. W końcu tak naprawdę mogłam go poznać bliżej i sprawiło mi to ogromną radość. 


"Przyjęcie pomocy też na swój sposób wymaga siły."
   
Oprócz opowiadań w książce są też drzewa genealogiczne Maxona, Ami oraz Aspena, co nieco przybliża nam historie rodzinne głównych bohaterów. W dodatku znajduje się też wywiad z Kierą Cass, który jest świetny i dzięki niemu można poznać pierwsze wersje zakończenia Jedynej oraz wiele innych ciekawostek. A na samym końcu jest oficjalna playlista z Rywalek i Elity, która jest po prostu niesamowita. Na liście są zarówno znani wokaliści, jak i ci mniej znani. Są tam między innymi  Paramore, OneRepublic, Fall Out Boy i Linkin Park. Natomiast w Elicie możemy dostrzec Kelly Clarkson, Muse, Duffy, a nawet One Direction. Różnorodność jest ogromna i bardzo dobrze, wtedy każdy znajdzie coś dla siebie. Polecam ten dodatek wszystkim, którzy pokochali tę serię oraz tym, którzy dopiero się do niej przekonują.

5 komentarzy:

 1. Ja dopiero chcę przekonać się do tej serii, mam w planach pierwszy tom :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że Ci się spodoba! Dość ciekawa i łatwa seria. ;)

   Usuń
 2. Czytałam i nawet nie najgorzej. :] Jednakże czaję się jeszcze na Królową i Faworytkę. ;)

  Pozdrawiam cieplutko i zapraszam do siebie ;)
  http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na mnie "Królowa i faworytka" też jeszcze czeka, nawet o niej zapomniałam przez nawał nowych książek. :p
   Pozdrawiam!

   Usuń
 3. Zaczynałam czytanie serii od tej pozycji i przez nią byłam strasznie uprzedzona do Aspena - jeżu, jaki on jest okropny. Ami chociaż go próbowała usprawiedliwić, ale to tutaj było paskudne. Już nawet Maxon mi się bardziej podobał, był po prostu śmieszny... Zdecydowanie wolę książki o Americe :)

  OdpowiedzUsuń